kicad-part-library / PMEG40T10ER
Loaded
0
Files
Schematic
PCB
Log InSign Up
Chat
Welcome to Flux
Explain this part
Write a part description
Describe each pin
Operating conditions
Electrical max ratings
Part Specifications
Application circuits
Verify Part Details
Recommend similar parts
Check availability & lifecycle
​
Sign up to send
To get started, talk to Flux or create a New Document.
Reviews
Documents
    Assets
    PMEG40T10ER Symbol.svg
    PMEG40T10ER Symbol.svg
    PMEG40T10ER SymbolDefault
    kicad_mod
    Nexperia_CFP3_SOD-123W.kicad_mod
    Nexperia_CFP3_SOD-123W FootprintFootprint
    step
    Nexperia_CFP3_SOD-123W.step
    Nexperia_CFP3_SOD-123W Model3D Model
    PMEG40T10ER
    PMEG40T10ER thumbnail
    40V, 1A low Vf Trench MEGA Schottky barrier rectifier, SOD-123W forward voltage diode NexperiaCFP3SOD?123W*