# RFM98W-433S2 (Component)
## Description
Low power long range transceiver module, SPI and parallel interface, 433 MHz, spreading factor 6 to12, bandwith 7.8 to 500kHz, -111 to -148 dBm, SMD-16, DIP-16
#RF #LoRa #STM32 #ARM
#commonpartslibrary
## Component Details
- **Owner:** vasyl
- **Created:** 5/18/2021
- **Last Updated:** 4/12/2023
- **Visibility:** Public
- **License:** https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/
- **Datasheet URL:** https://www.hoperf.com/data/upload/portal/20181127/5bfcbea20e9ef.pdf
- **Part Type:** RF module
- **Manufacturer Name:** Hoperf letrnc
- **Manufacturer Part Number:** RFM98W-433S2
- **Used in:** 36 projects
- **Forks:** 1
## Distributor Pricing (qty 1)
*Pricing shown for quantity 1. For price breaks and other quantities, open in Flux.*
| Distributor | Unit Price (qty 1) | Stock |
|------------|--------------------|-------|
- **Part Type:** Integrated Circuits
- **Sub-Type:** Other
- **MPN:** RFM98W-433S2
- **Mount Type:** Surface Mount
- **Package / Case Code:** 16-DIP
- **Pin Count:** 16
## Pins
| Pin | Name | Type |
|-----|------|------|
| 1 | GND | |
| 2 | MISO | |
| 3 | MISO | |
| 4 | SCK | |
| 5 | NSS | |
| 6 | RESET | |
| 7 | DIO5 | |
| 8 | GND | |
| 9 | ANT | |
| 10 | GND | |
| 11 | DIO3 | |
| 12 | DIO4 | |
| 13 | 3.3V | |