# EEU-FC0J472S (Component)
## Description
4700 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C #aluminum_cap_smd #CommonPartsLibrary #Capacitor #EEU-FC
## Component Details
- **Owner:** vasy_skral
- **Created:** 5/10/2023
- **Last Updated:** 1/17/2025
- **Visibility:** Public
- **Capacitance:** 4700uF
- **License:** https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/
- **Manufacturer Part Number:** EEU-FC0J472S
- **Manufacturer Name:** Panasonic Electronic Components
- **Part Type:** Polarized Capacitor
- **Used in:** 250 projects
- **Forks:** 2
## Distributor Pricing (qty 1)
*Pricing shown for quantity 1. For price breaks and other quantities, open in Flux.*
| Distributor | Unit Price (qty 1) | Stock |
|------------|--------------------|-------|
- **Part Type:** Capacitors
- **Sub-Type:** Electrolytic
- **Manufacturer:** Panasonic
- **MPN:** EEU-FC0J472S
- **Mount Type:** Surface Mount
- **Package / Case Code:** SMD
- **Pin Count:** 2
- **Capacitance:** 4700uF