# SPM6530T-1R0M120 (Component)
## Description
Power Inductors - SMD 1.0uH 0.0071ohms 7.1x6.5x3mm
## Component Details
- **Owner:** superlunaverse
- **Created:** 8/16/2023
- **Last Updated:** 8/16/2023
- **Visibility:** Public
- **Manufacturer Name:** TDK
- **Part Type:** Inductor
- **Manufacturer Part Number:** SPM6530T-1R0M120
- **Inductance:** 1uH
## Distributor Pricing (qty 1)
*Pricing shown for quantity 1. For price breaks and other quantities, open in Flux.*
| Distributor | Unit Price (qty 1) | Stock |
|------------|--------------------|-------|
| [LCSC](https://www.lcsc.com/product-detail/C87572.html) | N/A | N/A |
| [Verical](https://www.verical.com/pd/tdk-surface-mount-SPM6530T-1R0M120-1178839) | N/A | N/A |
- **Part Type:** Inductors
- **Sub-Type:** Fixed
- **Manufacturer:** TDK
- **MPN:** SPM6530T-1R0M120
- **Mount Type:** Surface Mount
- **Package / Case Code:** SMD
- **Pin Count:** 2
- **Inductance:** 1uH