# 20SVPG33M (Component)
## Description
Aluminum Organic Polymer Capacitors 20volt 33uF 27mOhms 5x4.5mm OS-CON
## Component Details
- **Owner:** superlunaverse
- **Created:** 8/18/2023
- **Last Updated:** 8/18/2023
- **Visibility:** Public
- **Manufacturer Part Number:** 20SVPG33M
- **Datasheet URL:** https://www.mouser.com/datasheet/2/315/AAB8000C175-931465.pdf
- **Capacitance:** 33uF
- **Product Info Url:** https://industrial.panasonic.com/ww/products/pt/os-con/models/20SVPG33M
- **Manufacturer Name:** Panasonic
- **Part Type:** Polarized Capacitor
- **Voltage:** 20V
- **Used in:** 5 projects
## Distributor Pricing (qty 1)
*Pricing shown for quantity 1. For price breaks and other quantities, open in Flux.*
| Distributor | Unit Price (qty 1) | Stock |
|------------|--------------------|-------|
- **Part Type:** Capacitors
- **Sub-Type:** Polymer
- **Manufacturer:** Panasonic
- **MPN:** 20SVPG33M
- **Pin Count:** 2
- **Capacitance:** 33uF