# TMCP1A106MTRF (Component)
## Description
10uF 10V 5.9Ω@100kHz ±20% 0805 Tantalum Capacitors ROHS
TMCP1A106MTRF
CAP-SMD_L2.0-W1.3-FD
LCSC Part Number: C1969735
JLCPCB Part Class: Extended Part
Manufactured by VISHAY(威世)
## Component Details
- **Owner:** lcsc
- **Created:** 11/5/2024
- **Last Updated:** 12/17/2024
- **Visibility:** Public
- **Capacitor Type:** Molded
- **Manufacturer Part Number:** TMCP1A106MTRF
- **Voltage Rating:** 10V
- **Manufacturer Name:** VISHAY(威世)
- **Package or Case Code:** CAP-SMD_L2.0-W1.3-FD
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Part Type:** Tantalum Capacitors
- **Capacitance:** 10µF
- **Used in:** 101 projects
## Distributor Pricing (qty 1)
*Pricing shown for quantity 1. For price breaks and other quantities, open in Flux.*
| Distributor | Unit Price (qty 1) | Stock |
|------------|--------------------|-------|
| [LCSC](https://www.lcsc.com/product-detail/C1969735.html) | N/A | N/A |
- **Part Type:** Capacitors
- **Sub-Type:** Other
- **Manufacturer:** Vishay
- **MPN:** TMCP1A106MTRF
- **Mount Type:** Surface Mount
- **Package / Case Code:** SMD
- **Pin Count:** 2
- **Capacitance:** 10µF
- **Voltage Rating:** 10V