# PMEG40T10ER (Component) ## Description 40V, 1A low Vf Trench MEGA Schottky barrier rectifier, SOD-123W forward voltage diode Nexperia*CFP3*SOD?123W* ## Component Details - **Owner:** kicad-part-library - **Created:** 9/27/2024 - **Last Updated:** 9/27/2024 - **Visibility:** Public - **Manufacturer Name:** Texas Instruments Inc. - **Package or Case Code:** Nexperia_CFP3_SOD-123W - **Part Type:** Diode SMD - **Datasheet URL:** https://assets.nexperia.com/documents/data-sheet/PMEG40T10ER.pdf - **Manufacturer Part Number:** PMEG40T10ER - **Used in:** 384 projects - **Part Type:** Diodes - **Sub-Type:** Schottky - **Manufacturer:** Texas Instruments - **MPN:** PMEG40T10ER - **Mount Type:** Surface Mount - **Package / Case Code:** Other - **Pin Count:** 2 ## Pins | Pin | Name | Type | |-----|------|------| | 1 | K | | | 2 | A | | --- *Generated from [https://www.flux.ai/kicad-part-library/pmeg40t10er~ljn](https://www.flux.ai/kicad-part-library/pmeg40t10er~ljn)*