# VS-19TQ015-M3 (Component) ## Description TO508P465X1031X1932-2P https://www.arrow.com/en/products/vs-19tq015-m3/vishay Schottky Diodes & Rectifiers 15V 19A IF Single TO-220AC 4.65 78-VS-19TQ015-M3 https://www.mouser.co.uk/ProductDetail/Vishay-Semiconductors/VS-19TQ015-M3?qs=MLItCLRbWsxPmLbzSVC%2FvA%3D%3D Vishay VS-19TQ015-M3 ## Component Details - **Owner:** jjt5913 - **Created:** 9/7/2023 - **Last Updated:** 9/7/2023 - **Visibility:** Public - **Forward Current:** 19A - **Leakage Current:** 10.5mA - **Breakdown Voltage:** 15V - **Forward Voltage:** 360mV - **Package / Case Code:** TO - **Pin Count:** 2 ## Pins | Pin | Name | Type | |-----|------|------| | 1 | ~ | | | 2 | ~ | | --- *Generated from [https://www.flux.ai/jjt5913/vs-19tq015-m3~ad](https://www.flux.ai/jjt5913/vs-19tq015-m3~ad)*