# RC0805FR-074K7L (Component)
## Description
4.7 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Moisture Resistant Thick Film #CommonPartsLibrary #Resistor #ChipResistor
## Component Details
- **Owner:** jecstronic
- **Created:** 11/9/2022
- **Last Updated:** 4/13/2023
- **Visibility:** Public
- **Manufacturer Name:** Yageo
- **Resistance:** 4.7kΩ
- **License:** https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/
- **Part Type:** Resistor
- **Manufacturer Part Number:** RC0805FR-074K7L
- **Used in:** 627 projects
- **Stars:** 1
## Distributor Pricing (qty 1)
*Pricing shown for quantity 1. For price breaks and other quantities, open in Flux.*
| Distributor | Unit Price (qty 1) | Stock |
|------------|--------------------|-------|
| [LCSC](https://www.lcsc.com/product-detail/C60816.html) | N/A | N/A |
| [TME](https://www.tme.com/us/en-us/katalog/?queryPhrase=RC0805FR-074K7) | N/A | N/A |
- **Part Type:** Resistors
- **Sub-Type:** Thick Film
- **Manufacturer:** Yageo
- **MPN:** RC0805FR-074K7L
- **Package / Case Code:** R0805
- **Pin Count:** 2
- **Resistance:** 4.7kΩ