# MPRB2412LD-30W (Component) ## Description Isolated Through Hole DC/DC Converter, ITE, 4:1, 30 W, 1 Output, 12 V, 2.5 A #CommonPartsLibrary #powerMagement #DCDC-Converter ## Component Details - **Owner:** jecstronic - **Created:** 10/2/2023 - **Last Updated:** 10/2/2023 - **Visibility:** Public - **Manufacturer Part Number:** MPRB2412LD-30W - **License:** https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/ - **Part Type:** Power Management - **Manufacturer Name:** MultiComp - **Datasheet URL:** https://www.farnell.com/datasheets/3195179.pdf - **Used in:** 4 projects - **Part Type:** Integrated Circuits - **Sub-Type:** Power Management - **Manufacturer:** Multicomp - **MPN:** MPRB2412LD-30W - **Mount Type:** Through Hole - **Pin Count:** 6 - **Logic Function:** Monitor ## Pins | Pin | Name | Type | |-----|------|------| | 1 | Ctrl | | | 2 | GND | | | 3 | VIN | | | 4 | +VO | | | 5 | 0V | | | 6 | TRIM | | --- *Generated from [https://www.flux.ai/jecstronic/mprb2412ld-30w~26z](https://www.flux.ai/jecstronic/mprb2412ld-30w~26z)*