# ESR03EZPF1004 (Component)
## Description
1M Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film #CommonPartsLibrary #Chip-Resistor #Surface-Mount #ESR
## Component Details
- **Owner:** jecstronic
- **Created:** 2/8/2024
- **Last Updated:** 2/8/2024
- **Visibility:** Public
- **Manufacturer Name:** Rohm Semiconductor
- **Resistance:** 1MΩ
- **License:** https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/
- **Manufacturer Part Number:** ESR03EZPF1004
- **Part Type:** Resistor
## Distributor Pricing (qty 1)
*Pricing shown for quantity 1. For price breaks and other quantities, open in Flux.*
| Distributor | Unit Price (qty 1) | Stock |
|------------|--------------------|-------|
| [LCSC](https://www.lcsc.com/product-detail/C4306759.html) | N/A | N/A |
- **Part Type:** Resistors
- **Sub-Type:** Thick Film
- **Manufacturer:** Rohm
- **MPN:** ESR03EZPF1004
- **Mount Type:** Surface Mount
- **Package / Case Code:** R0603
- **Pin Count:** 2
- **Resistance:** 1MΩ