# CRCW060349R9FKEA (Component)
## Description
49.9 Ohms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film #CommonPartsLibrary #Resistor #ChipResistor
## Component Details
- **Owner:** jecstronic
- **Created:** 11/15/2022
- **Last Updated:** 4/11/2023
- **Manufacturer Name:** Vishay Dale
- **Resistance:** 49.9Ω
- **License:** https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/
- **Part Type:** Resistor
- **Manufacturer Part Number:** CRCW060349R9FKEA
- **Used in:** 122 projects
| [LCSC](https://www.lcsc.com/product-detail/C844930.html) | N/A | N/A |
- **Manufacturer:** Vishay
- **MPN:** CRCW060349R9FKEA
- **Package / Case Code:** R0603
- **Pin Count:** 2
- **Resistance:** 49.9Ω