# CRCW0402100KFKED (Component)
## Description
100 kOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film #CommonPartsLibrary #Resistor #ChipResistor
## Component Details
- **Owner:** jecstronic
- **Created:** 11/16/2022
- **Last Updated:** 4/12/2023
- **Visibility:** Public
- **License:** https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/
- **Datasheet URL:** https://www.vishay.com/docs/20035/dcrcwe3.pdf
- **Manufacturer Name:** Vishay Dale
- **Resistance:** 100kΩ
- **Part Type:** Resistor
- **Manufacturer Part Number:** CRCW0402100KFKED
- **Used in:** 74 projects
## Distributor Pricing (qty 1)
*Pricing shown for quantity 1. For price breaks and other quantities, open in Flux.*
| Distributor | Unit Price (qty 1) | Stock |
|------------|--------------------|-------|
| [LCSC](https://www.lcsc.com/product-detail/C481918.html) | N/A | N/A |
- **Part Type:** Resistors
- **Sub-Type:** Thick Film
- **Manufacturer:** Vishay
- **MPN:** CRCW0402100KFKED
- **Package / Case Code:** R1005
- **Pin Count:** 2
- **Resistance:** 100kΩ