# 3362P-1-503 (Component)
## Description
50 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment #CommonPartsLibrary #TrimmerPotentiometers #ThroughHole #3362P
## Component Details
- **Owner:** jecstronic
- **Created:** 7/24/2023
- **Last Updated:** 7/24/2023
- **Visibility:** Public
- **Manufacturer Part Number:** 3362P-1-503
- **Part Type:** Potentiometer
- **Datasheet URL:** https://www.bourns.com/docs/Product-Datasheets/3362.pdf
- **License:** https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/
- **Resistance:** 50kΩ