# FH34SRJ-20S-0.5SH_50_ (Component) ## Description 20 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle 50 pin 0.5mm pitch bottom contact FPC connector for e-paper display flex cable, SMT horizontal connector suitable for 2-layer board edge placement ## Component Details - **Owner:** cherepanyadima - **Created:** 3/28/2026 - **Last Updated:** 3/28/2026 - **Visibility:** Public - **Part Type:** Connector - **Manufacturer Part Number:** FH34SRJ-20S-0.5SH_50_ - **Datasheet URL:** https://www.hirose.com/en/product/document?clcode=CL0580-1253-0-99&productname=FH34SRJ-12S-0.5SH(99)&series=FH34SRJ&documenttype=SpecSheet&lang=en&documentid=0000414526 - **Manufacturer Name:** HRS - **Symbol Style:** Legacy - **Used in:** 33 projects - **Part Type:** Connectors - **Sub-Type:** FFC / FPC - **Manufacturer:** HRS - **MPN:** FH34SRJ-20S-0.5SH_50_ - **Mount Type:** Surface Mount - **Pin Count:** 22 ## Pins | Pin | Name | Type | |-----|------|------| | 1 | 1 | | | 2 | 2 | | | 3 | 3 | | | 4 | 4 | | | 5 | 5 | | | 6 | 6 | | | 7 | 7 | | | 8 | 8 | | | 9 | 9 | | | 10 | 10 | | | 11 | 11 | | | 12 | 12 | | | 13 | 13 | | | 14 | 14 | | | 15 | 15 | | | 16 | 16 | | | 17 | 17 | | | 18 | 18 | | | 19 | 19 | | | 20 | 20 | | | S1 | SHIELD | | | S2 | SHIELD__1 | | --- *Generated from [https://www.flux.ai/cherepanyadima/fh34srj-20s-0p5sh50~23](https://www.flux.ai/cherepanyadima/fh34srj-20s-0p5sh50~23)*