# WSL2512R3000BEA (Component)
## Description
300 mOhms ±0.1% 1W Chip Resistor 2512 (6432 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Metal Element #CommonPartsLibrary #Resistor #SMD
## Component Details
- **Owner:** adrian95
- **Created:** 4/16/2024
- **Last Updated:** 6/14/2024
- **Visibility:** Public
- **Resistance:** 300mΩ
- **Datasheet URL:** https://www.vishay.com/docs/30100/wsl.pdf
- **Manufacturer Part Number:** WSL2512R3000BEA
- **Manufacturer Name:** Vishay Dale
- **License:** https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/
- **Part Type:** Resistor
- **Used in:** 6 projects
## Distributor Pricing (qty 1)
*Pricing shown for quantity 1. For price breaks and other quantities, open in Flux.*
| Distributor | Unit Price (qty 1) | Stock |
|------------|--------------------|-------|
- **Part Type:** Resistors
- **Sub-Type:** Surface Mount
- **Manufacturer:** Vishay
- **MPN:** WSL2512R3000BEA
- **Mount Type:** Surface Mount
- **Package / Case Code:** R2512
- **Pin Count:** 2
- **Resistance:** 300mΩ