# TNPW020150R0BEED (Component)
## Description
50 Ohms ±0.1% 0.075W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film #CommonPartsLibrary #Resistor #SMD
## Component Details
- **Owner:** adrian95
- **Created:** 3/5/2025
- **Last Updated:** 3/5/2025
- **Visibility:** Public
- **Resistance:** 50Ω
- **Manufacturer Name:** Vishay Dale
- **Part Type:** Resistor
- **License:** https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/
- **Datasheet URL:** https://www.vishay.com/docs/28758/tnpw_e3.pdf
- **Manufacturer Part Number:** TNPW020150R0BEED
- **Used in:** 8 projects
## Distributor Pricing (qty 1)
*Pricing shown for quantity 1. For price breaks and other quantities, open in Flux.*
| Distributor | Unit Price (qty 1) | Stock |
|------------|--------------------|-------|
| [LCSC](https://www.lcsc.com/product-detail/C3977829.html) | N/A | N/A |
- **Part Type:** Resistors
- **Sub-Type:** Thin Film
- **Manufacturer:** Vishay
- **MPN:** TNPW020150R0BEED
- **Mount Type:** Surface Mount
- **Package / Case Code:** R0201
- **Pin Count:** 2
- **Resistance:** 50Ω