# RNCL1210FT50L0 (Component)
## Description
50 mOhms ±1% 1W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding Thin Film #CommonPartsLibrary #Resistor #RNCL
## Component Details
- **Owner:** adrian95
- **Created:** 8/30/2024
- **Last Updated:** 8/30/2024
- **Visibility:** Public
- **Manufacturer Name:** Stackpole Electronics Inc
- **Resistance:** 50mΩ
- **Part Type:** Resistor
- **Manufacturer Part Number:** RNCL1210FT50L0
- **Datasheet URL:** https://www.mouser.com/datasheet/2/385/sei_rncl-3223524.pdf
- **License:** https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/
- **Used in:** 4 projects
## Distributor Pricing (qty 1)
*Pricing shown for quantity 1. For price breaks and other quantities, open in Flux.*
| Distributor | Unit Price (qty 1) | Stock |
|------------|--------------------|-------|
- **Part Type:** Resistors
- **Sub-Type:** Thin Film
- **Manufacturer:** Stackpole
- **MPN:** RNCL1210FT50L0
- **Package / Case Code:** R1210
- **Pin Count:** 2
- **Resistance:** 50mΩ