# RK73B2ATTD512J (Component)
## Description
5.1 kOhms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film #CommonPartsLibrary #Resistor #SMD
## Component Details
- **Owner:** adrian95
- **Created:** 3/5/2024
- **Last Updated:** 3/11/2024
- **Visibility:** Public
- **Manufacturer Name:** KOA Speer Electronics, Inc.
- **Resistance:** 5.1kΩ
- **Part Type:** Resistor
- **Manufacturer Part Number:** RK73B2ATTD512J
- **License:** https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/
- **Datasheet URL:** https://www.koaspeer.com/pdfs/RK73B.pdf
- **Used in:** 133 projects
## Distributor Pricing (qty 1)
*Pricing shown for quantity 1. For price breaks and other quantities, open in Flux.*
| Distributor | Unit Price (qty 1) | Stock |
|------------|--------------------|-------|
| [LCSC](https://www.lcsc.com/product-detail/C316783.html) | N/A | N/A |
- **Part Type:** Resistors
- **Sub-Type:** Thick Film
- **MPN:** RK73B2ATTD512J
- **Mount Type:** Surface Mount
- **Package / Case Code:** R0805
- **Pin Count:** 2
- **Resistance:** 5.1kΩ