# RCS1005J104CS (Component)
## Description
100 kOhms ±5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Moisture Resistant Thick Film #CommonPartsLibrary #Resistor #RCS
## Component Details
- **Owner:** adrian95
- **Created:** 1/13/2026
- **Last Updated:** 1/13/2026
- **Visibility:** Public
- **License:** https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/
- **Part Type:** Resistor
- **Manufacturer Name:** Samsung Electro-Mechanics
- **Manufacturer Part Number:** RCS1005J104CS
- **Resistance:** 100kΩ
- **Package:** SMD_0402_1005Metric
- **Datasheet URL:** https://mm.digikey.com/Volume0/opasdata/d220001/medias/docus/696/RCS_Series.pdf
## Distributor Pricing (qty 1)
*Pricing shown for quantity 1. For price breaks and other quantities, open in Flux.*
| Distributor | Unit Price (qty 1) | Stock |
|------------|--------------------|-------|
- **Part Type:** Resistors
- **Sub-Type:** Thick Film
- **Manufacturer:** Samsung
- **MPN:** RCS1005J104CS
- **Package / Case Code:** R1005
- **Pin Count:** 2
- **Resistance:** 100kΩ