# R1A06031000G5AR (Component) ## Description 100Ohms ±2% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) RF, High Frequency Thick Film #CommonPartsLibrary #Resistor #SMD ## Component Details - **Owner:** adrian95 - **Created:** 3/11/2026 - **Last Updated:** 3/11/2026 - **Visibility:** Public - **Resistance:** 100Ω - **Manufacturer Name:** TTM Technologies, Inc. - **Part Type:** Resistor - **License:** https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/ - **Datasheet URL:** https://mm.digikey.com/Volume0/opasdata/d220001/medias/docus/2598/R1A06031000G5AR%20_097_%20Rev.A_DS.pdf - **Manufacturer Part Number:** R1A06031000G5AR ## Distributor Pricing (qty 1) *Pricing shown for quantity 1. For price breaks and other quantities, open in Flux.* | Distributor | Unit Price (qty 1) | Stock | |------------|--------------------|-------| | [Mouser](https://www.mouser.com/ProductDetail/TTM-Technologies/R1A06031000G5AR?qs=wnTfsH77Xs4X0qr7p2zZgg%3D%3D) | N/A | N/A | - **Part Type:** Resistors - **Sub-Type:** Thick Film - **MPN:** R1A06031000G5AR - **Mount Type:** Surface Mount - **Package / Case Code:** R0201 - **Pin Count:** 2 - **Resistance:** 100Ω ## Pins | Pin | Name | Type | |-----|------|------| | 1 | P1 | | | 2 | P2 | | --- *Generated from [https://www.flux.ai/adrian95/r1a06031000g5ar~s5o](https://www.flux.ai/adrian95/r1a06031000g5ar~s5o)*