# PT15NH05252A2020S (Component)
## Description
2.5kOhms 250mW, 1/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Carbon 1.0 Turn Side Adjustment #CommonPartsLibrary #TrimmerPotentiometers #Vertical #ThroughHole
## Component Details
- **Owner:** adrian95
- **Created:** 4/10/2024
- **Last Updated:** 4/10/2024
- **Visibility:** Public
- **Manufacturer Part Number:** PT15NH05252A2020S
- **Part Type:** Potentiometer
- **Datasheet URL:** https://www.tme.eu/Document/75eee0bdeb57292925817439e7f62ff5/PT15Nx.pdf
- **Resistance:** 2.5kΩ