# PCG0J222MCL1GS (Component)
## Description
2200µF 6.3 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 12mOhm 2000 Hrs @ 105°C #CommonPartsLibrary #Capacitor #polymer-capacitor
## Component Details
- **Owner:** adrian95
- **Created:** 2/11/2026
- **Last Updated:** 2/11/2026
- **Visibility:** Public
- **Capacitance:** 2200µF
- **Manufacturer Part Number:** PCG0J222MCL1GS
- **Datasheet URL:** https://www.nichicon.co.jp/english/series_items/catalog_pdf/e-pcg.pdf
- **Manufacturer Name:** Nichicon
- **Capacitor Type:** Polymer
- **Part Type:** Polarized Capacitor
## Distributor Pricing (qty 1)
*Pricing shown for quantity 1. For price breaks and other quantities, open in Flux.*
| Distributor | Unit Price (qty 1) | Stock |
|------------|--------------------|-------|
- **Part Type:** Capacitors
- **Sub-Type:** Polymer
- **Manufacturer:** Nichicon
- **MPN:** PCG0J222MCL1GS
- **Mount Type:** Surface Mount
- **Package / Case Code:** SMD
- **Pin Count:** 2
- **Capacitance:** 2200µF