# LTR18EZPJ470 (Component)
## Description
47 Ohms ±5% 1.5W Chip Resistor Wide 1206 (3216 Metric), 0612 Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film #commonpartslibrary
#resistor
## Component Details
- **Owner:** adrian95
- **Created:** 6/27/2024
- **Last Updated:** 7/10/2024
- **Visibility:** Public
- **Part Type:** Resistor
- **License:** https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/
- **Manufacturer Part Number:** LTR18EZPJ470
- **Manufacturer Name:** Rohm Semiconductor
- **Resistance:** 47Ω
- **Used in:** 6 projects
## Distributor Pricing (qty 1)
*Pricing shown for quantity 1. For price breaks and other quantities, open in Flux.*
| Distributor | Unit Price (qty 1) | Stock |
|------------|--------------------|-------|
| [LCSC](https://www.lcsc.com/product-detail/C510216.html) | N/A | N/A |
- **Part Type:** Resistors
- **Sub-Type:** Thick Film
- **Manufacturer:** Rohm
- **MPN:** LTR18EZPJ470
- **Package / Case Code:** R1206
- **Pin Count:** 2
- **Resistance:** 47Ω