# ICE40UL1K-SWG16ITR1K (Component)
## Description
#integratedcircuit
#ice40
## Component Details
- **Owner:** adrian95
- **Created:** 1/31/2024
- **Last Updated:** 2/19/2024
- **Visibility:** Public
- **License:** https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/
- **Manufacturer Name:** Lattice Semiconductor Corporation
- **Manufacturer Part Number:** ICE40UL1K-SWG16ITR1K
- **Part Type:** Integrated Circuit
- **Used in:** 8 projects
## Distributor Pricing (qty 1)
*Pricing shown for quantity 1. For price breaks and other quantities, open in Flux.*
| Distributor | Unit Price (qty 1) | Stock |
|------------|--------------------|-------|
- **Part Type:** Integrated Circuits
- **Sub-Type:** Logic
- **MPN:** ICE40UL1K-SWG16ITR1K
- **Package / Case Code:** WLCSP
- **Pin Count:** 16
- **Logic Function:** AND
## Pins
| Pin | Name | Type |
|-----|------|------|
| A1 | IRLED_0 | |
| A2 | BARCODE_0 | |
| A3 | GND | |
| A4 | RGB1_0 | |
| B1 | GND_LED | |
| B2 | CRESET_B_2 | |
| B3 | VPP_2V5_VCCIO0 | |
| B4 | RGB0_0 | |
| C1 | IOB_16A_SCK_1 | |
| C2 | IOB_14A_SO_1 | |
| C3 | IOB_8A_G4_CDONE_2 | |