# FOXSDLF/080-20 (Component) ## Description Crystal 8MHz ±30ppm (Tol) ±50ppm (Stability) 20pF FUND 80Ohm 2-Pin HC-49/SDLF SMD T/R #commonpartslibrary #crystal #oscillator #resonator ## Component Details - **Owner:** adrian95 - **Created:** 11/14/2022 - **Last Updated:** 6/15/2023 - **Visibility:** Public - **Manufacturer Name:** FOXSDLF/080-20 - **Manufacturer Part Number:** Fox Electronics - **Datasheet URL:** https://abracon.com/datasheets/Fox/FC4SD.pdf?utm_source=foxonline.com&utm_medium=301 - **License:** https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/ - **Part Type:** Oscillator - **Used in:** 70 projects - **Part Type:** Crystals and Oscillators - **MPN:** Fox Electronics - **Mount Type:** Surface Mount - **Package / Case Code:** CRYSTAL-SMD - **Pin Count:** 2 ## Pins | Pin | Name | Type | |-----|------|------| | 1 | P1 | | | 2 | P2 | | --- *Generated from [https://www.flux.ai/adrian95/foxsdlf080-20~obe](https://www.flux.ai/adrian95/foxsdlf080-20~obe)*