# ERJ-PB6B6800V (Component)
## Description
680 Ohms ±0.1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film #CommonPartsLibrary #Resistor #SMD
## Component Details
- **Owner:** adrian95
- **Created:** 3/5/2024
- **Last Updated:** 3/7/2024
- **Visibility:** Public
- **Manufacturer Name:** Panasonic Electronic Components
- **Resistance:** 680Ω
- **Part Type:** Resistor
- **Manufacturer Part Number:** ERJ-PB6B6800V
- **License:** https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/
- **Datasheet URL:** https://industrial.panasonic.com/cdbs/www-data/pdf/RDM0000/AOA0000C328.pdf
- **Manufacturer:** Panasonic
- **MPN:** ERJ-PB6B6800V
- **Mount Type:** Surface Mount
- **Package / Case Code:** R0805
- **Pin Count:** 2
- **Resistance:** 680Ω