# ERJ-PA2F1002X (Component)
## Description
10 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film #CommonPartsLibrary #Resistor #ChipResistor
## Component Details
- **Owner:** adrian95
- **Created:** 4/18/2024
- **Last Updated:** 7/24/2024
- **Visibility:** Public
- **Datasheet URL:** https://industrial.panasonic.com/cdbs/www-data/pdf/RDO0000/AOA0000C331.pdf
- **Manufacturer Name:** Panasonic Electronic Components
- **Resistance:** 10kΩ
- **License:** https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/
- **Part Type:** Resistor
- **Manufacturer Part Number:** ERJ-PA2F1002X
- **Manufacturer:** Panasonic
- **MPN:** ERJ-PA2F1002X
- **Package / Case Code:** R1005
- **Pin Count:** 2
- **Resistance:** 10kΩ