# ERJ-P14J302U (Component)
## Description
3 kOhms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film #CommonPartsLibrary #Resistor #RNCL
## Component Details
- **Owner:** adrian95
- **Created:** 5/19/2025
- **Last Updated:** 5/19/2025
- **Visibility:** Public
- **Manufacturer Name:** Panasonic Electronic Components
- **Resistance:** 3kΩ
- **Part Type:** Resistor
- **Manufacturer Part Number:** ERJ-P14J302U
- **Datasheet URL:** https://industrial.panasonic.com/cdbs/www-data/pdf/RDO0000/AOA0000C331.pdf
- **Manufacturer:** Panasonic
- **MPN:** ERJ-P14J302U
- **Package / Case Code:** R1210
- **Pin Count:** 2
- **Resistance:** 3kΩ