# ERJ-P06D5100V (Component)
## Description
510 Ohms ±0.5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film #CommonPartsLibrary #Resistor #ChipResistor
## Component Details
- **Owner:** adrian95
- **Created:** 9/3/2024
- **Last Updated:** 9/4/2024
- **Visibility:** Public
- **Datasheet URL:** https://industrial.panasonic.com/cdbs/www-data/pdf/RDO0000/AOA0000C331.pdf
- **License:** https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/
- **Manufacturer Name:** Panasonic Electronic Components
- **Resistance:** 510Ω
- **Part Type:** Resistor
- **Manufacturer Part Number:** ERJ-P06D5100V
- **Used in:** 1 project
- **Manufacturer:** Panasonic
- **MPN:** ERJ-P06D5100V
- **Package / Case Code:** R0805
- **Pin Count:** 2
- **Resistance:** 510Ω