# ERJ-1GJF4702C (Component)
## Description
47 kOhms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film #CommonPartsLibrary #Resistor #SMD
## Component Details
- **Owner:** adrian95
- **Created:** 6/2/2025
- **Last Updated:** 8/4/2025
- **Visibility:** Public
- **Manufacturer Name:** Panasonic Electronic Components
- **Resistance:** 47kΩ
- **Part Type:** Resistor
- **License:** https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/
- **Datasheet URL:** https://api.pim.na.industrial.panasonic.com/file_stream/main/fileversion/1263
- **Manufacturer Part Number:** ERJ-1GJF4702C
- **Used in:** 6 projects
## Distributor Pricing (qty 1)
*Pricing shown for quantity 1. For price breaks and other quantities, open in Flux.*
| Distributor | Unit Price (qty 1) | Stock |
|------------|--------------------|-------|
- **Part Type:** Resistors
- **Sub-Type:** Thick Film
- **Manufacturer:** Panasonic
- **MPN:** ERJ-1GJF4702C
- **Mount Type:** Surface Mount
- **Package / Case Code:** R0201
- **Pin Count:** 2
- **Resistance:** 47kΩ