# ERA-3AEB5361V (Component)
## Description
5.36k Ohms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film #Commonpartslibrary
#Resistor
#generic-part-template
#SMD
#0603
## Component Details
- **Owner:** adrian95
- **Created:** 4/2/2025
- **Last Updated:** 4/2/2025
- **Visibility:** Public
- **Part Type:** Resistor
- **Manufacturer Name:** Panasonic Electronic Components
- **Resistance:** 5.36kΩ
- **Manufacturer Part Number:** ERA-3AEB5361V
- **License:** https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/
- **Package:** SMD_0603_1608Metric
- **Datasheet URL:** https://industrial.panasonic.com/cdbs/www-data/pdf/RDM0000/AOA0000C307.pdf
- **Used in:** 1 project
## Distributor Pricing (qty 1)
*Pricing shown for quantity 1. For price breaks and other quantities, open in Flux.*
| Distributor | Unit Price (qty 1) | Stock |
|------------|--------------------|-------|
- **Part Type:** Resistors
- **Sub-Type:** Thin Film
- **Manufacturer:** Panasonic
- **MPN:** ERA-3AEB5361V
- **Mount Type:** Surface Mount
- **Package / Case Code:** R0603
- **Pin Count:** 2
- **Resistance:** 5.36kΩ