# ELJ-FB101JF (Component) ## Description 100µH Unshielded Wirewound Inductor 105 mA 8.8Ohm Max 1812 (4532 Metric) #CommonPartsLibrary #Fixed-Inductor #ELJ-FB ## Component Details - **Owner:** adrian95 - **Created:** 6/25/2025 - **Last Updated:** 6/25/2025 - **Visibility:** Public - **Datasheet URL:** https://mm.digikey.com/Volume0/opasdata/d220001/medias/docus/1/ELJ-FA%2CFB%2CFC_Rev2010.pdf - **Inductance:** 100µH - **Manufacturer Name:** Panasonic Electronic Components - **License:** https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/ - **Part Type:** Inductor - **Manufacturer Part Number:** ELJ-FB101JF ## Distributor Pricing (qty 1) *Pricing shown for quantity 1. For price breaks and other quantities, open in Flux.* | Distributor | Unit Price (qty 1) | Stock | |------------|--------------------|-------| | [Digi-Key](https://www.digikey.com/en/products/detail/panasonic-electronic-components/ELJ-FB101JF/354214) | N/A | N/A | | [Mouser](https://www.mouser.com/ProductDetail/Panasonic/ELJ-FB101JF?qs=MtOUKumLmnb%252BlUS%252Bj%252B%2FiEA%3D%3D) | N/A | N/A | - **Part Type:** Inductors - **Sub-Type:** Fixed - **Manufacturer:** Panasonic - **MPN:** ELJ-FB101JF - **Mount Type:** Wire - **Package / Case Code:** L1812 - **Pin Count:** 2 - **Inductance:** 100µH ## Pins | Pin | Name | Type | |-----|------|------| | 1 | P1 | | | 2 | P2 | | --- *Generated from [https://www.flux.ai/adrian95/elj-fb101jf~92f](https://www.flux.ai/adrian95/elj-fb101jf~92f)*