# EEE-FH2A220L (Component)
## Description
22µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1.3Ohm @ 100kHz 7000 Hrs @ 105°C #CommonPartsLibrary #Capacitor #Aluminum Electrolytic #FH, Halogen Free
## Component Details
- **Owner:** adrian95
- **Created:** 9/25/2025
- **Last Updated:** 9/25/2025
- **Visibility:** Public
- **Manufacturer Part Number:** EEE-FH2A220L
- **License:** https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/
- **Datasheet URL:** https://na.industrial.panasonic.com/file-download/244102
- **Part Type:** Polarized Capacitor
- **Manufacturer Name:** Panasonic Electronic Components
- **Capacitance:** 22µF
## Distributor Pricing (qty 1)
*Pricing shown for quantity 1. For price breaks and other quantities, open in Flux.*
| Distributor | Unit Price (qty 1) | Stock |
|------------|--------------------|-------|
- **Part Type:** Capacitors
- **Sub-Type:** Electrolytic
- **Manufacturer:** Panasonic
- **MPN:** EEE-FH2A220L
- **Mount Type:** Surface Mount
- **Package / Case Code:** SMD
- **Pin Count:** 2
- **Capacitance:** 22µF