# CS10DR010E (Component)
## Description
10 mOhms ±0.5% 10W Through Hole Resistor 4-SIP Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding Metal Element #Resistor #CS10
## Component Details
- **Owner:** adrian95
- **Created:** 5/25/2025
- **Last Updated:** 5/25/2025
- **Visibility:** Public
- **Manufacturer Name:** Ohmite
- **Manufacturer Part Number:** CS10DR010E
- **Resistance:** 10MΩ
- **Part Type:** Resistor
- **License:** https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/
- **Datasheet URL:** https://www.ohmite.com/assets/images/res-cs10.pdf
## Distributor Pricing (qty 1)
*Pricing shown for quantity 1. For price breaks and other quantities, open in Flux.*
| Distributor | Unit Price (qty 1) | Stock |
|------------|--------------------|-------|
- **Part Type:** Resistors
- **Sub-Type:** Through-Hole
- **Manufacturer:** Ohmite
- **MPN:** CS10DR010E
- **Mount Type:** Through Hole
- **Pin Count:** 4
- **Resistance:** 10MΩ