# CRCW121020R0FKEAHP (Component)
## Description
20 Ohms ±1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film #CommonPartsLibrary #Resistor #CRCW-HP e3
## Component Details
- **Owner:** adrian95
- **Created:** 7/10/2025
- **Last Updated:** 7/10/2025
- **Visibility:** Public
- **Manufacturer Name:** Vishay Dale
- **Resistance:** 20Ω
- **Part Type:** Resistor
- **Manufacturer Part Number:** CRCW121020R0FKEAHP
- **Datasheet URL:** https://www.vishay.com/docs/20043/crcwhpe3.pdf
- **License:** https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/
- **Used in:** 28 projects
## Distributor Pricing (qty 1)
*Pricing shown for quantity 1. For price breaks and other quantities, open in Flux.*
| Distributor | Unit Price (qty 1) | Stock |
|------------|--------------------|-------|
- **Part Type:** Resistors
- **Sub-Type:** Thick Film
- **Manufacturer:** Vishay
- **MPN:** CRCW121020R0FKEAHP
- **Package / Case Code:** R1210
- **Pin Count:** 2
- **Resistance:** 20Ω