# CRCW060317K4FKEAHP (Component)
## Description
17.4k Ohms ±1% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film #CommonPartsLibrary #Resistor #SMD #0603
## Component Details
- **Owner:** adrian95
- **Created:** 10/3/2024
- **Last Updated:** 10/3/2024
- **Visibility:** Public
- **Manufacturer Name:** Vishay Dale
- **License:** https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/
- **Manufacturer Part Number:** CRCW060317K4FKEAHP
- **Datasheet URL:** https://www.vishay.com/docs/20043/crcwhpe3.pdf
- **Resistance:** 17.4kΩ
- **Part Type:** Resistor
- **Used in:** 2 projects
## Distributor Pricing (qty 1)
*Pricing shown for quantity 1. For price breaks and other quantities, open in Flux.*
| Distributor | Unit Price (qty 1) | Stock |
|------------|--------------------|-------|
- **Part Type:** Resistors
- **Sub-Type:** Thick Film
- **Manufacturer:** Vishay
- **MPN:** CRCW060317K4FKEAHP
- **Mount Type:** Surface Mount
- **Package / Case Code:** R0603
- **Pin Count:** 2
- **Resistance:** 17.4kΩ