# CHP1206AFX-1003ELF (Component)
## Description
100 kOhms ±1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Thick Film #CommonPartsLibrary #Resistor #ChipResistor
## Component Details
- **Owner:** adrian95
- **Created:** 5/29/2025
- **Last Updated:** 8/6/2025
- **Visibility:** Public
- **Datasheet URL:** https://www.bourns.com/docs/product-datasheets/chp-a.pdf
- **Manufacturer Name:** Bourns Inc.
- **License:** https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/
- **Resistance:** 100kΩ
- **Part Type:** Resistor
- **Manufacturer Part Number:** CHP1206AFX-1003ELF
- **Used in:** 2 projects
## Distributor Pricing (qty 1)
*Pricing shown for quantity 1. For price breaks and other quantities, open in Flux.*
| Distributor | Unit Price (qty 1) | Stock |
|------------|--------------------|-------|
- **Part Type:** Resistors
- **Sub-Type:** Thick Film
- **Manufacturer:** Bourns
- **MPN:** CHP1206AFX-1003ELF
- **Package / Case Code:** R1206
- **Pin Count:** 2
- **Resistance:** 100kΩ