# CFR-25JB-52-1K5 (Component)
## Description
1.5 kOhms ±5% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Automotive AEC-Q200 Carbon Film #CommonPartsLibrary #Resistor #CFR
## Component Details
- **Owner:** adrian95
- **Created:** 8/27/2024
- **Last Updated:** 8/27/2024
- **Visibility:** Public
- **License:** https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/
- **Manufacturer Name:** YAGEO
- **Resistance:** 1.5kΩ
- **Manufacturer Part Number:** CFR-25JB-52-1K5
- **Part Type:** Resistor
- **Used in:** 4 projects
## Distributor Pricing (qty 1)
*Pricing shown for quantity 1. For price breaks and other quantities, open in Flux.*
| Distributor | Unit Price (qty 1) | Stock |
|------------|--------------------|-------|
| [LCSC](https://www.lcsc.com/product-detail/C3501882.html) | N/A | N/A |
- **Part Type:** Resistors
- **Sub-Type:** Carbon Film
- **Manufacturer:** Yageo
- **MPN:** CFR-25JB-52-1K5
- **Mount Type:** Through Hole
- **Pin Count:** 2
- **Resistance:** 1.5kΩ