# APXG160ARA181MF61G (Component)
## Description
180µF 16V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 22mOhm 15000 Hrs @ 105°C #CommonPartsLibrary #Capacitor #Aluminum Electrolytic #NPCAP™-PXG
## Component Details
- **Owner:** adrian95
- **Created:** 9/25/2025
- **Last Updated:** 9/25/2025
- **Visibility:** Public
- **Manufacturer Part Number:** APXG160ARA181MF61G
- **License:** https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/
- **Datasheet URL:** https://www.chemi-con.co.jp/products/relatedfiles/capacitor/catalog/PXGRA-e.PDF
- **Part Type:** Polarized Capacitor
- **Manufacturer Name:** Chemi-Con
- **Capacitance:** 180µF
## Distributor Pricing (qty 1)
*Pricing shown for quantity 1. For price breaks and other quantities, open in Flux.*
| Distributor | Unit Price (qty 1) | Stock |
|------------|--------------------|-------|
- **Part Type:** Capacitors
- **Sub-Type:** Electrolytic
- **MPN:** APXG160ARA181MF61G
- **Mount Type:** Surface Mount
- **Package / Case Code:** SMD
- **Pin Count:** 2
- **Capacitance:** 180µF