# APXA250ARA220MH70G (Component)
## Description
22µF 25V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 50mOhm 15000 Hrs @ 105°C #CommonPartsLibrary #polarized-capacitor #NPCAP™-PXA
## Component Details
- **Owner:** adrian95
- **Created:** 9/30/2025
- **Last Updated:** 9/30/2025
- **Visibility:** Public
- **Capacitance:** 22µF
- **Voltage:** 25V
- **Tolerance:** 20%
- **Manufacturer Part Number:** APXA250ARA220MH70G
- **Datasheet URL:** https://www.chemi-con.co.jp/products/relatedfiles/capacitor/catalog/PXARA-e.PDF
- **Manufacturer Name:** Chemi-Con
- **Part Type:** Polarized Capacitor
- **Used in:** 2 projects
## Distributor Pricing (qty 1)
*Pricing shown for quantity 1. For price breaks and other quantities, open in Flux.*
| Distributor | Unit Price (qty 1) | Stock |
|------------|--------------------|-------|
- **Part Type:** Capacitors
- **Sub-Type:** Polymer
- **MPN:** APXA250ARA220MH70G
- **Mount Type:** Surface Mount
- **Package / Case Code:** SMD
- **Pin Count:** 2
- **Capacitance:** 22µF
- **Tolerance:** 20%