# A768KE826M1VLAE036 (Component)
## Description
82 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 36mOhm 2000 Hrs @ 125°C #polarized-capacitor
## Component Details
- **Owner:** adrian95
- **Created:** 5/19/2025
- **Last Updated:** 5/19/2025
- **Visibility:** Public
- **Manufacturer Name:** KEMET
- **Datasheet URL:** https://search.kemet.com/download/datasheet/A768KE826M1VLAE036
- **License:** https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/
- **Manufacturer Part Number:** A768KE826M1VLAE036
- **Part Type:** Polarized Capacitor
- **Capacitance:** 82µF
## Distributor Pricing (qty 1)
*Pricing shown for quantity 1. For price breaks and other quantities, open in Flux.*
| Distributor | Unit Price (qty 1) | Stock |
|------------|--------------------|-------|
- **Part Type:** Capacitors
- **Sub-Type:** Polymer
- **Manufacturer:** KEMET
- **MPN:** A768KE826M1VLAE036
- **Mount Type:** Surface Mount
- **Package / Case Code:** SMD
- **Pin Count:** 2
- **Capacitance:** 82µF