# 63SXV39MX (Component)
## Description
39µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 50mOhm 1000 Hrs @ 125°C #polarized-capacitor
## Component Details
- **Owner:** adrian95
- **Created:** 5/19/2025
- **Last Updated:** 5/19/2025
- **Visibility:** Public
- **Manufacturer Name:** Panasonic Electronic Components
- **Datasheet URL:** https://industrial.panasonic.com/cdbs/www-data/pdf/AAB8000/AAB8000C259.pdf
- **License:** https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/
- **Manufacturer Part Number:** 63SXV39MX
- **Part Type:** Polarized Capacitor
- **Capacitance:** 39µF
## Distributor Pricing (qty 1)
*Pricing shown for quantity 1. For price breaks and other quantities, open in Flux.*
| Distributor | Unit Price (qty 1) | Stock |
|------------|--------------------|-------|
- **Part Type:** Capacitors
- **Sub-Type:** Polymer
- **Manufacturer:** Panasonic
- **MPN:** 63SXV39MX
- **Mount Type:** Surface Mount
- **Package / Case Code:** SMD
- **Pin Count:** 2
- **Capacitance:** 39µF